تبادل نظر کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

تبادل نظر کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی 1127 1125 شورای اسلامی شاهین شهر

فرهنگسرای مجازی دستاورد شورای پنجم در حوزه فرهنگی

کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر به ریاست علیرضا جهانگیری و اعضای کمیسیون (مهندس فتحی- نرگس السادات موسوی) و باحضور؛ آقایان طاهرزاده و طوماری معاونین فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهین شهر و میمه و آقایان کیانی و نصر معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری

دستور کار جلسه: ارتقاء سطح همکاری مدیریت شهری و اداره فرهنگ و ارشاد در سیاستگذاری های فرهنگی

#علیرضا_جهانگیری رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای اسلامی شهر مسائل فرهنگی هنری (شهروندی) را یکی از اولویت های شورا و شهرداری و نوعی سرمایه گذاری معنوی در بلند مدت عنوان کرد و گفت : هزینه کرد فرهنگی به عنوان یک ابزار پرورش نسل و حکم توسعه جامعه در بلند مدت را داراست ولی اجرای این مهم نیازمند ظرافت های خاص خود و آمیخته با زبان هنر است.

همواره رویکرد دوره چهارم و پنجم شورای اسلامی شهر نگاه کسب درآمد از  حوزه فرهنگ نبوده و چه بسا تخصیص اعتبارات در این زمینه با نگاه ویژه و اهتمام اعضا انجام می پذیرد.

وی در ادامه به یکی از دستاورد های فرهنگی پنجمین دوره ی شورای اسلامی شهر اشاره کرد و گفت: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت اجتماعات و مراسمات، طی یک طرح کارشناسی و مطالعاتی فرهنگسرای مجازی راه اندازی و در حال ارائه خدمات متنوع فرهنگی هنری به شهروندان می باشد.

در ادامه #نرگس_السادات_موسوی نیز در نشست مشترک کمیسیون فرهنگی ورزشی و معاونت های فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بر لزوم گزارش عملکرد یکساله این سازمان تاکید کرد و اظهار داشت :

🟡باتوجه به اینکه در سال جاری تخفیفات ویژه ای به مراکز فرهنگی ورزشی وابسته به شهرداری (بخش خصوصی) تعلق گرفت در مقابل ضروریست عملکرد و بازدهی فعالیت های فرهنگی، ورزشی و هنری سازمان مذکور و مراکز وابسته به آن بررسی و گزارشی اخذ گردد. ضمن اینکه بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری اجرای کارهای فرهنگی  نیازمند حرکتی جهادی و انقلابی دارد.

 🟡عضو باسابقه تصریح کرد: رشد و اثرگذاری تصمیمات فرهنگی در گرو هم افزایی و هماهنگی دستگاه های مرتبط با یکدیگر است. همین امر اخذ نظرات تخصصی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره ورزش و جوانان و متولیان فرهنگ را در تصمیمات و برنامه ریزی های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گوشزد می کند. از طرف دیگر در بررسی درخواست ها و مطالبات هنرمندان ضمن تاکید بر حمایت از هنرمندان که بعنوان یکی از سرمایه های ماندگار شهر میباشند، اعمال نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی این حوزه امری ضروریست.

🟡وی به آسیب های کرونا بر معیشت جامعه هنری اشاره کرد و گفت: هنرمندان از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند در همین زمینه یکی از اقدامات حمایتی اعضای شورا به کاهش عوارض مربوط به فعالیت های هنرمندان در دفترچه عوارض شهرداری می توان اشاره نمود و باتوجه به بهبود نسبی وضعیت کرونا لزوم اجرای برنامه های مشارکتی هنرمندان با سازمان در اماکن و مراکز متعلق به شهرداری و با رعایت پروتکلهای بهداشتی و همچنین در فضاهای باز اقدامات لازم صورت پذیرد تا ضمن حمایت مالی از هنرمندان، فرهنگ شهروندی درجامعه نیز ارتقاء یابد. 

🟡خانم موسوی تاکید کرد: به جای فعالیت های موازی و جزیره ای در مسائل فرهنگی اگر در قالب مشارکت میان سازمان فرهنگی ورزشی و اداره ارشاد صورت پذیرد به مراتب بازخورد مثبتی خواهد داشت.

🟡اگر چه نمیتوان پاسخگوی همه مطالبات مردم بود ولی باید تمام توان خودمان را بکار بگیریم و پاسخگوی حداکثری مطالبات مردم باشیم.

#علی_فتحی رئیس شورای اسلامی شهر در کمیسیون فرهنگی با اشاره به فعالیت های جزیره ای در حوزه فرهنگ اظهار داشت: متاسفانه هرمجموعه ای بطور جداگانه به فعالیت های فرهنگی می پردازد پرداختن موازی هریک از نهادها و دستگاه ها به مقوله فرهنگ باعث هدر رفت بیت  المال و کاهش اثرگذاری آن در سطح جامعه می شود.

🟣یکی از بزرگترین مسائل و مشکلات در حوزه فرهنگی قبل از دغدغه مالی اخذ مجوز از سوی اداره مربوطه است البته موضوع روند پرفراز و نشیب اخذ مجوز به عنوان یک معضل در بسیاری از دستگاه ها و نهاد ها از جمله شهرداری نیز وجود دارد.

🟣وی با اشاره به تایید مصوبه ساخت سریال تلویزیونی از سوی کمیته انطباق تصریح کرد: توافق شده حداقل ۴۰درصد از عوامل و دست اندرکاران این پروژه تلویزیونی از جامعه هنرمندان شاهین شهر تامین شود. همچنین دلیل دیگر مساعدت با این پروژه، معرفی شاهین شهر از رسانه ملی باهدف جذب سرمایه می تواند حائز اهمیت باشد.

《اطلاع رسانی شورای اسلامی شاهین شهر》

🖥 وب سایت :

shora.shaahinshahr.com

📲تلگرام:

T.me/shora_khabar_sh

📲سروش: ‌

sapp.ir/shora_khabar_sh

📲اینستاگرام:

www.instagram.com/shora_khabar_sh